ozgecmis

Doç.Dr. GÜLAY YEDEKCİ Yıldız Teknik Üniversitesi’nde yüksek lisansını, İTÜ’de doktorasını tamamladı. 1996’da Taksim’de kurduğu mimarlık ofisinde çeşitli ölçeklerde çok sayıda projeye imza attı.Üniversitede öğretim üyesi, Mimarlık bölüm başkan yardımcısı ve dekan yardımcısı olarak görevler aldı.

Kentsel Dönüşüm, Geleceğin Şehirleri ve Biyomimikri (Doğadan Esinlenen Tasarım) uzmanlık alanlarıdır. Birleşmiş Milletlerde dâhil olmak üzere ulusal ve uluslararası alanda konferans, panel ve sempozyumlarda konuşmacı ve moderatör olarak yer aldı. Çok sayıda makalesi ve yayımlanmış 4 kitabı vardır. Mimarlık alanında 2015 yılına kadar teknik bilirkişilik yapmıştır.

CHP Fatih Gençlik kolları başkanlığından gelen Yedekci, Fatih Belediyesi Meclis üyeliğinde İmar ve Kültür Varlıklarını Koruma Komisyonlarında görev aldı. CHP İstanbul İl ‘Gençlik Yeniden Yapılanma Toplantıları’ düzenledi. 2015 seçimlerindeki Önseçimde İstanbul 2. Bölgeden 3. sırada çıkarak iki buçuk sene Milletvekilliği yapmıştır. Milletvekilliği döneminde Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu üyeliği yapan YEDEKCİ, Çevrecilerle birlikte Yedikule ve Piyalepaşa bostanlarının kurtarılmasını sağlamıştır. Üniversite öğrencileri için “vekil kampüste” ve kadınlar için “hanım evi toplantıları” yaparak halkla iç içe sorunlara çözüm üretmek için çalışmaktadır. Kadına şiddet ve çocuk istismarlarının önlenmesi için mücadeleye devam etmektedir.

Engelliler için ‘Turuncu Bayrak’ önerisinin sahibidir. 2014 Yılı “En İyi Mimar” ödülünü almıştır. Enerji Etkin Hayvan Evi Projesi'nin mimarıdır. Ekolojik Kadın Köyü Projesi ile Fransa Belfort Belediyesi tarafından 2016 yılında "Avrupa'nın En İyi Mimarı" seçilmiştir. 

Sivil Toplum Kuruluşları Birliği Platformu ve Sokak Çocukları Derneği yönetim kurullarında görev almıştır. Hayatta Kal Derneği Genel Başkan Yardımcısı ve Demokratik Dayanışma Derneği eski Genel Başkanı’dır. TMMOB Mimarlar Odası Genel Kurul Delegesidir. Genç Akademisyenler Hareketi Kurucu Başkanıdır. YEDEKCİ iki çocuklu bir annedir.