1976’da İstanbul’da doğdu. Mimar, akademisyen, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde yüksek lisansını, İTÜ’de doktorasını tamamladı. 1996’da Taksim’de kurduğu mimarlık ofisinde çeşitli ölçeklerde çok sayıda projeye imza attı. Üniversitede öğretim üyesi, bölüm başkan yardımcısı ve dekan yardımcısı olarak görev aldı. Çok sayıda makalesinin yanında yayınlanmış 4 kitabı vardır.

Kentsel Dönüşüm, Geleceğin Şehirleri ve Biyomimikri -Doğadan Esinlenen Tasarım uzmanlık alanlarıdır. Birleşmiş Milletler de dâhil olmak üzere ulusal ve uluslararası alanda çok sayıda konferans, panel ve sempozyumda konuşmacı ve moderatör olarak yer aldı.

CHP Fatih İlçe Gençlik Kolları Başkanlığı yaptı. Fatih Belediye Meclis Üyesi İmar ve Kültür Varlıklarını Koruma Komisyonlarında görev aldı. CHP İstanbul İl ‘Gençlik Yeniden Yapılanma Toplantıları’ düzenledi.

Engelliler için ‘Turuncu Bayrak’önerisinin sahibidir. Ekolojik Kadın Köyü Projesi’nin mimarıdır; Sivil Toplum Kuruluşları Birliği Platformu ve Sokak Çocukları Derneği yönetim kurullarında görev aldı. Hayatta Kal Derneği Genel Başkan Yardımcısı ve Demokratik Dayanışma Derneği eski Genel Başkanı’dır. TMMOB Mimarlar Odası Genel Kurul Delegesidir. Genç Akademisyenler Hareketi Kurucusu ve Başkanıdır. 2014 Yılı “En İyi Mimar” ödülünü almıştır. 2019 yılında Avrupa'da Yılın Mimarı ödülünü almıştır.

İyi düzeyde İngilizce bilen Yedekci, iki çocuk annesidir.

ÖZGEÇMİŞ - Doç. Dr. Mimar Gülay Yedekci